Gönderen Konu: Android İşletim Sistemi Nedir  (Okunma sayısı 568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  נυѕтιcє

 • *
 • İleti: 437
 • Konu: 331
 • Nerden: Kırkağaç
 • Puan +1000/-5
 • Cinsiyet: Bay
 • "Adalet"
  • Profili Görüntüle Kırkağaç Forum
 • Çevrimdışı
Android İşletim Sistemi Nedir
« : 12 Nisan 2018, 21:13:06 »
Bu yazımda sizlere Android İşletim Sistemi ve Java ile ilgili kısa bilgiler verip dahilinde Javanın yararlarıdan bahsetmek istiyorum. Teknolojiyi uzaktan yakından takip eden herkesin bildiği üzere Android işletim sistemli akıllı telefonların sayısı gün geçtikçe artıyor ve 750 milyonun üzerinde olduğu biliniyor.

Android işletim sistemi Linux tabanlı, açık kaynak kodlu, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilen mobil bir yazılımdır. Günümüzde milyonlarca android yazılım bulunmatadır. Google Play Store ise Google tarafından kurulup işletilen bir android yazılım mağazasıdır. Ayrıca googledan arama yaparak diğer mağazalardan da android yazılım indirebilirsiniz.Bu yazımda sizlere Android İşletim Sistemi ve Java ile ilgili kısa bilgiler verip dahilinde Javanın yararlarıdan bahsetmek istiyorum. Teknolojiyi uzaktan yakından takip eden herkesin bildiği üzere Android işletim sistemli akıllı telefonların sayısı gün geçtikçe artıyor ve 750 milyonun üzerinde olduğu biliniyor.

Android işletim sistemi Linux tabanlı, açık kaynak kodlu, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilen mobil bir yazılımdır. Günümüzde milyonlarca android yazılım bulunmatadır. Google Play Store ise Google tarafından kurulup işletilen bir android yazılım mağazasıdır. Ayrıca googledan arama yaparak diğer mağazalardan da android yazılım indirebilirsiniz.

Android işletim sisteminin bu kadar ki hızlı gelişmesinin sebeplerinden birisi açık kaynak kodlu olmasıdır. SDK’nın(Software Development Kit) (Yazılım Geliştirme Çantası) bazı bölümleri hala patentli olup açık kaynak kodlu değildir. Bunun Google tarafındann kontrollü olarak yapıldığına inanılmaktadır.Android geliştiricileri ilk olarak aygıtı, Google’ın Java kütüphanesi aracılığıyla kontrol ederek Java dilinde yazmışlardır. Android uygulama katmanı doğrudan Java(programlama dili) ile geliştirilmiş uygulamaları içerir. Android’in Java programlama dili ile serüveni bu noktada başlıyor.

Aslına bakarsanız sizlere daha çok Android işletim sistemini anlatmak yerine Java ile ilgili bilgiler vermek ve avantajlarından bahsetmek istiyorum. Göz önünde Android kelimesi olmasına rağmen arkasında duran java programlama dili Android’in bel kemiğidir.

Java kullanmanın avantajları nelerdir?

Java kullanmanın en büyük avantajlarından birisi; android işletim sistemi için bir program yazmış olsanız bile bu program başka bir işletim sisteminde de çalışabilir. Sınırları sadece Android işletim sistemi için değildir. Sonuç olarak Java hemen hemen her büyük işletim sistemine entegre edilebilir.Java teknolojisi web tarayıcılarına dahil edilmiş ve hatta cep telefonları ve PDA (Personel Digital Assistant : Kulağa biraz yabancı gelsede avuç içi bilgisayar dediğimiz makinelerin tümüne verilen genel addır.) gibi elektronik cihazların içine entegre edilmiştir.

Javanın bir diğer yararı ise güvenlik özellikleridir. Java programlama dili ve platformu özellikle güvenliği sağlamak için tasarlanmıştır. Bu kullanıcıların bilinmeyen bir ortamdan kod indirmesi yaparak güvenli bir ortamda çalışmasına olanak sağlar. Kötü amaçlı yazılımların ve bununla birlikte zararlı virüslerin bulaşmasını, zarar vermesini engeller. Java ağların arayüzleri ile dizayn edilmiştir. Java programcıların zahmetsizce bir ağ üzerinden çalışabilmeleri imkanını onlara sunar. Ayrıca basit bir ağ-tabanlı uygulama geliştirmek için istemci/sunucu mimarileri kullanmayı kolaylaştırır. Java çok dinamk bir dildir. Kodlar nesne yönelimli modül sınıflarında organize edilir.Java sınıflandırmasını yapar ve sadece lazım olduğu zaman yüklenir. Program kendini ve işlevselliğini genişletmek için sınıfları yükleyebilir.

Java programlama dilinde uluslararasılaşma özelliği vardır. Fonetik alfabe ve ideografik karakter kümelerini temsil etmek için 16-bit Unicode karakterleri kullanmak için tek programlama dili olduğu için de benzersizdir. Çoğu diğer programlama dilleri 8-bitlik karakterler kullanır. Bu özellik Java ile uluslararası programlar yazmayı kolaylaştırır diğer dillere göre. Java aynı zamanda birden fazla görevi yerine getirmek için de oldukça verimlidir. Gömülü cihazlar için Java uyumlu akıllı kartlar, cep telefonları, sensörler ve diğer taşınabilir elektronik cihazların kullanımını popüler yapmıştır. Java sağlam ve güvenilirdir. Aynı zamanda ekonomiktir. Açık kaynaklı olduğu için ödenmesi gereken hiçbir ücret yoktur. Muhteşem arayüzlere sahiptir. Zihninizdeki özel uygulamaları üretmek için size olağanüstü işlevsellik sağlar.

Belki bu yazımdan sonra yazıyı okuyanların bilinçaltlarında bir şeyler uyanır ve kalkıp bilgisayar başına geçip Java programlama diline nasıl başlayabilirim diye araştırmaya başlarsa eğer birileri; mutlu olabilirim. Büyük Android pastasından siz de payınıza düşeni alabilirsiniz, neden olmasın ? Android için anne eliyle yapılmış bir kek oyunu veya anne elinden çıkmış bir terlik atma oyunu da siz yapabilirsiniz.

Link : https://www.muhendisbeyinler.net/android-isletim-sistemi-nedir/