Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Forum Oyunları / Aklınızdan Geçenler?
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 05 Aralık 2018, 15:00:18 »
Forum için ben elimden geleni yaptım, bu kadar oldu.

Bundan sonrası için yapacak bir şey yok. 
2
Forum Oyunları / Hayat bana öğretti ... ?
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 20 Eylül 2018, 16:31:46 »
Zalimin karşısına geçip "SEN HAKSIZSIN" dedim... Olanlar oldu...

Kendileri; "kazandığını" zannediyor...

Ben safımı belli ettim. Herkes safını belli etti.

Dürüst olmaktan hiç çekinmedim.

Çok şükür ki, ahiret var.
3
Teknoloji - Bilgisayar / En önemsiz departman bilgi işlem mi?
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 20 Temmuz 2018, 06:52:29 »
Satış Pazarlama ve Operasyon Başkanımız bir gün geldi, “Can, turizm gazetelerinde IT’cilerin hiç sesi çıkmıyor, sen yazsana bir iki makale...” dedi.

“Zamanında çalıştığımız otelde personel motivasyonu için şirket içi gazete çıkarmışlığımız var, neden olmasın?” dedim, oturdum bilgisayar başına. Gerçi, “neden olmasın” ile “oturdum” arası 3 hafta sürdü ama olsun. Zaten bu güne kadar IT departmanınız hangi isteğinizi aynı gün yerine getirdiki? Her zaman ilgilenmeleri gereken daha önemli bir konuları vardır bu IT’cilerin.

Ah bu IT’ciler... Bilgi İşlem Uzmanları.. Nedir bunlardan çektiğiniz? Verdiğiniz işi yapmak istemezlerse, teknik detaylarla süslü öyle mazeretler bulurlar ki nedenini sormaya utanırsınız. Sahibi olduğunuzu bile bilmediğiniz bir problemi, hiç anlamadığınız bir şekilde çözdüklerini iddia ederler. Çay, kahve olmadan çalışamazlar. Firmanızda genel müdür dahil herkesin koltuğuna oturma ve özel bilgilerine erişme yetkileri vardır. Ofis çalışanları tarafından pek sevilmezler çünkü iş yerinde kullanılan bilgisayarların sadece iş için kullanılmasını sağlamak ve geri kalan her şeyi engellemek gibi bir misyonları vardır. Sizin giremediğiniz tüm engellenmiş sitelere onlar erişebilirler ama bu bir ayrıcalık değil işlerinin bir gereğidir. Sürekli masraf çıkarır, sizi yeni yazılım ve donanım almaya zorlarlar. Kendilerine bilgisayarcı denmesine de çok kızarlar. Onlara göre bilgisayarcı, elindeki cat5 kabloyu bilgisayarınızdan server odanıza götürmek için duvarda delik arayan kişidir. Oysa bilgi işlem uzmanı, o kabloyu en ucuz fiyata o delikten geçirecek doğru bilgisayarcıyı bulan ve telefonla arayıp çağırarak sizin için tasarruf sağlayan kişidir.

Arada işe yaradıkları da olur. Aranızı iyi tuttuğunuz taktirde, patron yokken size sosyal sitelere erişim yetkisi verebilecek, çocuğunuza almak istediğiniz bilgisayarı en ucuza toplayabilecek, annenizin işletim sistemi çökmüş notebookuna bedava format atabilecek, telefonunuzdan yanlışlıkla sildiğiniz telefon rehberini yoktan var edebilecek mucize kişiliklerdir onlar aslında.

Bilgi işlem departmanı çalışanları üzerine bu ve benzeri binlerce mizahi yaklaşım internet üzerinde döner durur. Peki bu departman gerçekte ne iş yapar? Operasyon departmanlarına göre daha mı az önemlidir?

İTÜ Elektronik ve Haberleşme mühendisliğini bitirdikten sonra çeşitli bilgisayar firmalarında bilgi işlem uzmanı ve müdürü olarak yıllarca çalışıp değişik sektörlere hizmet vermiş, daha sonra masanın karşı tarafına geçerek, 21 yıl boyunca da turizmde bilgi işlem departmanlarını yöneterek, bilişim firmalarından hizmet almış biri olarak, zaman zaman sizlerle deneyimlerimi ve düşüncelerimi paylaşacağım.

Bilgi işlem departmanının tesisteki yerini açıklayabilmek için öncelikle size bir bilgisayarın bileşenlerini kısaca tanıtmak istiyorum. Bir bilgisayar kasasının içinde ana kart, hafıza modülleri, ekran kartı, sabit disk, DVD sürücü, güç kaynağı gibi parçalar bulunur. Ana kartın üzerinde CPU (Central Process Unit-Merkezi İşlem Birimi ) adı verilen bir mikro işlemci vardır. Bilgisayarın çalışmasını ve kasa içindeki bileşenlerin birbiri ile iletişimini bu mikro işlemci sağlar. Kasadan CPU’yu çıkarırsanız diğer parçalar bir elektronik yığını olarak kalır.

Bilgisayarı bir firma, içindeki parçaları da onu oluşturan departmanlar olarak düşünürseniz; Bilgi İşlem departmanı da buradaki CPU’yu oluşturan mikro işlemci gibidir. O olmadan diğer departmanlar birbirleri ile olan iletişimlerini ve işlevlerini kaybeder, misafirlerinize hizmet veremez duruma gelirler. Bir bilgisayar ağı ve gerekli yazılımlar olmadan Ön Büro, Muhasebe, İnsan Kaynakları; iletişim araçları olmadan Satış departmanı ve kameralar olmadan Güvenlik ekibi sağlıklı çalışamaz. Kablosuz internet ağı yoksa misafirler mutsuz olur. Tesisinizin hemen her bölümü teknolojik araçlara ve bunları yönetecek bir merkezi işlem birimine ihtiyaç duyar.

“İyi de, bilgisayar firması getirdi her şeyi kurdu. Fişe taktık tüm donanım tıkır tıkır çalışıyor. Niye tesis içinde bir bilgi işlem departmanına ihtiyacımız olsun ki? Ayda bir iki kere arıza çıkarsa çağırırız bilgisayar firmasını, bize bilgi işleme ödeyeceğimiz maaşlardan daha ucuza gelir.” diye düşünebilirsiniz. 5 yıldızlı büyük bir tesisi yönetiyorsanız, asla böyle bir hataya düşmemeniz gerekir. Aksi takdirde bir bilgisayar firmasına bağımlı olur, onların bilgi kapasitesi ve verebileceği hizmetle sınırlı kalırsınız. Zamanında alamadığınız hizmetten kaynaklı problemler de direk olarak misafirlerinize yansır. Gecenin bir vakti ön büro programında çıkacak bir arıza, misafirinizin uçağını kaçırmasına; kablosuz internet ağındaki bir sorun, tam da yoğun bir check-in sırasında herkesin resepsiyona toplanıp işleri aksatmasına ve sisteme girecek bir virüs, saatlerce en önemli departmanlarınızın işlerini yapamaz duruma gelmesine sebep olabilir. Oysa baştan sağlam kurulmuş bir bilgi işlem departmanınız ve işinde gerçekten uzman, en az bir bilgi işlemciniz varsa endişelenmenize gerek kalmaz.

“Tesisi dolaşıp operasyona yardımcı olacağına, saatlerce bilgisayar ekranı başında ne yapıyor bu adam?” dediğiniz bilişim uzmanınız, bilin ki, günlük rutin kontrolleri ile oluşabilecek potansiyel sorunları engelleyecek önlemleri alıyordur.

Her tesisin olmazsa olmaz donanımsal güvenlik duvarı (firewall), içinde tüm potansiyel tehlikeleri içeren raporları saklar. İşinde uzman bir bilgi işlemci düzenli olarak bu raporları inceleyerek internet üzerinden tesise gelen saldırıları, kullanıcıların e-postalarından temizlenen virüsleri, ziyaret edildiğinde bilgisayarlarınıza zararlı yazılım bulaştıran siteleri, tesisteki bilgisayarlar arasında zararlı yazılımlardan kaynaklı oluşmuş olağan dışı trafik akışlarını rahatlıkla tespit edebilir; kullanıcıları uyarır ve gerekli önlemleri alarak sistemi sekteye uğratacak aksaklıkları daha oluşmadan engeller. Tesisteki tüm IT ekipmanın bakımlarını yaparak ya da yaptırarak donanımsal arızaları minimuma indirir. Teknolojik gelişmeleri izleyerek operasyonunuzu hızlandıracak, kolaylaştıracak ve rakipleriniz karşısında avantajlı duruma geçmenizi sağlayacak yenilikleri bulur, bütçeler ve tesisinize entegre eder.

Lisanslarınızı yöneterek, olası bir denetlemede, lisanssız yazılımlardan dolayı ceza almanızı engeller. Değerli bilgilerinizin tesis içinde ve dışında yedeklenmesini sağlayarak veri kaybınızı önler.

Özetle, iyi bir bilgi işlem uzmanı tesisinizdeki sistemi 7/24 güncel ve ayakta tutar. Yeter ki onun çayını kahvesini eksik etmeyin, gönlünü hoş tutun. Çıkan arızaları çözdüğü için değil, size hiç yaşatmadığı problemler için onu takdir edin. Her yıl CeBIT gibi teknoloji fuarlarına, seminerlere, eğitimlere gönderin. Satış departmanınıza harcadığınız reklam ve seyahat bütçeniz kadar olmasa da onun için de mutlaka bir eğitim bütçesi ayırın.

Teknoloji yerinde durmuyor. Onun kendini geliştirmesine ne kadar yardımcı olursanız o da tesisinize aynı oranda değer katmaya devam edecektir.

Son olarak da “Trust is good but control is better.” sözünü unutmayın. Bilgi işlemcinize ne kadar güvenirseniz güvenin, yılda bir kere de olsa onun departmanını ve tesisinizin IT alt yapısını bağımsız ve profesyonel bir danışmanlık firmasına denetlettirmeyi de ihmal etmeyin.

Departmanlar arası iletişiminizin ve misafir memnuniyetinizin en üst düzeyde olması dileğiyle...

Can Sayın
HotelChk Business Danışmanlık A.Ş.
Bilişim Teknolojileri Başkanı


Kaynak : http://www.tourismtoday.net/en-onemsiz-departman-bilgi-islem-mi-39570yy.htm
4
Zaman zaman sizi hayattan bezdiren, içinizdeki yaşama sevincine lanet ettiren insanlara denk gelmişsinizdir. Gelmediyseniz bile böyle biriyle tanışmanız an meselesi.

Birkaç arkadaşınızla keyifli bir gece geçirmek için birlikte dışarı çıkıyorsunuz. Şık bir restorana ya da güzel bir gece kulübüne gittiğinizde arkadaşlarınızla geçireceğiniz vaktin size ne kadar iyi geleceğini düşünüyorsunuz. Masanıza oturdunuz, siparişinizi verdiniz... Siparişleriniz geldiğinde, olur ya, bir sipariş eksik ya da yanlış geliyor. Gruptan biri hemen başlıyor söylenmeye, şikayet etmeye. Paranızla rezil olduğunuzdan tutun da, servis elemanının zihinsel kapasitesiyle ilgili hakaret ve aşağılamaya varan yorumlara kadar birçok olumsuz söz ve ters hareket bir anda tüm keyfinizi kaçırıyor. İçten içe aslında sorunun küçük bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu düşünüp konunun neden bu kadar büyüdüğüne anlam veremiyorsunuz. Diğer yandan arkadaşınız konuştukça siz de bir süre sonra fark ediyorsunuz ki siz de bir şeylerden şikayet etmeye başlamış, bu olumsuz sohbetin bir parçası olmuşsunuz. Sanki zehirlenmiş gibi kendinizi bu olumsuzluğun içinden kolay kolay kurtaramıyorsunuz.

'Zehirli insanlar' (toxic people) olarak tanımlanan kişilerin yaptığı genellikle budur. Yaşamdan keyif almak yerine çevresindeki insanları zehirleyerek kendi sefaletlerine ortak ederler. Peki bu insanların ortak özellikleri nedir, ve onları nasıl kendinizden uzak tutabilirsiniz?

1. Çıkarları için başkalarını kullanmaktan çekinmezler

Bu insanlar hayatın tüm alanlarında çevresindeki insanları kendi çıkarları için kullanmaktan çekinmezler. Genellikle akılcı görünen sebeplerle insanları istediklerini gerçekleştirmek için ikna edebilirler. Bu süreçte karşısındakine verecekleri zararlar umurlarında olmaz.

2. Yargılayıcıdırlar

Peşin hükümlü de denilebilir. Hayatlarının merkezlerinde sadece kendileri oldukları için empatiden yoksundurlar. İnsanları tanımadan onlar hakkında her şeyi bildiklerini iddia eden birileri varsa çevrenizde, muhtemelen zehirli biridir. Başkalarının hatalarının sebeplerini merak etmezler, çünkü ne de olsa onlar hep haklıdır.

3. Duygularıyla yüzleşmezler

“Hakaret hakkında bilmeniz gereken her şey” yazımızda aslında kötü söz, hakaret ve aşağılamalardan etkilenmemenin tamamen bizim elimizde olduğundan bahsetmiştik. Bunun dışında insanların başına gelen olumsuz olaylardan etkilenmemesi tabii ki beklenemez. Yine de şu bir gerçek ki her insan başına gelen tüm olumsuzlukları atlatacak güce sahiptir. Öyle hissetmeseler bile dostlarından ya da profesyonellerden alacağı desteklerle kendi duygu durumunu düzeltebilirler. Zehirli insanlar ise her türlü olumsuz duygusunu etrafındakilere yansıtır, bu duygularla başa çıkmak yerine kendi duygularının sorumluluklarını başka insanlara ya da olaylara yükler.

4. Özür dilemezler

Neden dilesinler ki? Hayatlarındaki ve çevrelerindeki hiçbir olumsuzluğun sebebi onlar değildir. Bu insanlar birilerinin kendilerine komplo kurduğuna, birçok düşmanları olduğuna ve bu düşmanların türlü alicengiz oyunlarıyla kendilerini alt etmeye çalıştığını düşünmeye bayılır. Çünkü sorumluluk alma gibi bir dertleri yoktur.

5. Tutarsızdırlar

Bazen fikirleri ve duyguları dakikalar içinde değişebilir. Bir sohbetiniz sırasında 15-20 dakika önce söylediği şey hakkında “ben öyle bir şey demedim” diyebilirler ve sizin onu yanlış anladığınız konusunda ısrarcı olabilir, hatta belki sizi ikna bile edebilirler. Tamamen elde etmek istediklerine yönelik duruşları, ilkeleri (aslında hiçbir zaman ilkeli değillerdi ya... neyse...), tavırları ani dönüşler yapabilir.

6. Birilerinin onlara kendini kanıtlaması gerekir

Çünkü dünya bu zehirli insanların çevresinde dönüyordur. Örneğin başka bir arkadaşınızla plan yaptığınızda arkadaşınız yerine onu tercih etmeniz, arkadaşınızla programınızı iptal etmeniz için ellerinden geleni yaparlar. Ya böyle bir insanla plan yapmaya kalktığınızda sizi kendi istediğini yapmaya ya da yaptırmaya ikna ederler. Bu durum, genellikle 'böl ve fethet' yöntemiyle kendilerinin (ya da kendi isteklerinin) tek seçenek olduğu algısını yaratarak daha anlamlı birçok ilişkinizi bitirmenizle sonuçlanabilir.

7. Sizi sürekli savunma pozisyonunda bırakırlar

Birçok konuda aynı duruşu sergilemekte zorlanırlar. Bunun sebebi ise büyük ihtimalle sizin herhangi bir konudaki görüşünüzün onlar için hiç kayda değer görülmemesidir. Bu insanların başkalarını çok iyi kullandığını her zaman hatırlamalısınız. Bunun için kullandıkları taktikler genellikle belirsizlik ve keyfiliktir. Ayrıca herhangi bir tartışmada odağınızı dağıtarak konuyu istedikleri yöne çekmekte ustadırlar. Genellikle, yazının girişinde verdiğimiz örnekteki gibi, çözümlere değil sorunlara odaklanırlar.

8. İyi gün dostudurlar

Kendi problemleri her zaman ilk sıradadır. Çok sıradan şeyler olsa bile... Bu insanlar zengin olsalar bile maddi bir güçlükle karşılaşan 'en yakın' dostlarına herhangi bir destek vermekten kaçınırlar... tabii ki bu destek kendi çıkarlarına uygun değilse.

Zehirli insanlar problemlerinin çözümlerini başkalarından beklerler. Çok yakınımızdan bir örnek vermek gerekirse, yaşadığı sokağın yolunda bir arıza ya da bozulma varsa belediyeyi suçlar fakat çözüm için hiçbir şey yapmazlar. Ya da bazen yaşanan toplumsal sorunlarla ilgili uzlaşmacı ve çözüme yönelik hareket etmektense bir takım grupları, toplumsal kesimleri, hatta bazen azınlıkları suçlar toplumsal kin ve nefretin büyümesine bile sebep olabilirler. Diyalog bu insanlar için genellikle (kendi çıkarlarına uygun değilse) bir seçenek değildir (bkz. 'böl ve fethet'). Bu nedenle sorunları, şikayetleri ve suçlamaları hiçbir zaman son bulmaz.

Zehirli insanlardan kurtulmak için yapmanız gerekenler


Birçok zehirli insan narsisist kişilik bozukluğunun da semptomlarına sahiptir. Bu insanları genellikle düzeltemezsiniz çünkü düzeltilmeleri gerektiğini düşünmezler; çünkü zaten onlar her zaman haklıdır ve sorun her zaman başka kişilerde veya olaylardadır.

İşin kötü yanı bu insanlar zehirlerini hiç farkına varmasanız da size zerk ederler. Bu yazıyı okuduktan sonra yakın ya da uzak çevrenizde bu tarz insanlar var mı ve siz bu insanların ne kadar etkisindesiniz, tartmaya çalışın. Evet, çok kolay değil, belki çok sevdiğiniz ve yakınınızda biri, fakat bu insanları hayatınızdan çıkardıktan sonra mutlaka yaşam kalitenizin yükseldiğini ve eskiden keyif almadığınız, daha doğrusu bu insanların keyif almanıza izin vermediği şeylerden keyif alabildiğinizi fark ettiğinizde şükretmeniz garanti.

Fakat bu insanlardan kurtulmak Maalesef o kadar da kolay değil. Özellikle sizi etkilemeye başladılarsa... Böyle bir durumda şunları hatırlayın:

- Zehirli insanlar mahreminize, kişisel sınırlarınıza saygı göstermezler. Bu nedenle siz onlardan uzaklaşmaya çalıştıkça daha fazla üzerinize gelebilirler. Bu nedenle sabırlı olun.

- Sabrın sonu selamet... yine de bu tarz insanlar öylesine darlayıcı olabiliyorlar ki onlara bir açıklama yapmak zorunda hissedebilirsiniz. Hayatınızdan çıkarttığınız hiçkimseye bir açıklama borçlu değilsiniz.


- Bu insanlar facebook, twitter ve bilimum sosyal medya platformuna sızmış ve sizi takip ediyorsa... Kullandığınız tüm sosyal medya platformlarında onu engelleyin.

- İlla bir açıklama yapmak zorunda hissediyorsanız da... biraz eski usul takılın. Alın bi kalem-kağıt mektup yazın.

- Zehirli insanlar iş arkadaşınız, hatta patronunuz bile olabilir. Bu kişileri bıçakla keser gibi hayatınızdan çıkarmanız -doğal olarak- pek mümkün değil. Böyle bir durum söz konusuysa mesafe koyun.

- Eğer zehirli insanlar ailenizden biri ise (çünkü neden olmasın) ne yapacaksınız? Teyzeniz, amcanız, hatta babanız bile zehirli insan olabilir. Evet, söz konusu aile olunca gerçekten duygusal bariyerleri yıkmak çok zor fakat imkansız değil. Tek başına zorlanacağınızı hissediyorsanız profesyonel yardım almaya çalışın. Unutmayın bir insanın size kan bağı var diye onu sevmek ya da ona saygı duymak zorunda değilsiniz. Eğer sizi engellediğini hissediyorsanız biraz daha zor olsa da yukarıdaki adımları deneyebilirsiniz. Gerçekten size faydası olduğunu bildiğiniz arkadaşlarınızdan destek alabilirsiniz. Ayrıca mutlaka diğer aile fertleriyle bu konuyu paylaşın, onlardan gelen tepkileri ve tavsiyeleri tartın... ve buna göre o kişiden en az etkilenebileceğiniz bir ilişki modeli oluşturmaya çalışın.

İnanın zehirli insanlardan kurtulduğunuzda çok daha mutlu ve özgür hissedeceksiniz. Kolay gelsin...

Alıntı Linki : http://www.mynet.com/haber/saglik/bu-8-ozelligi-tasiyan-insanlari-kendinizden-uzak-tutmaniz-hayriniza-2637962-1

5
Forum Oyunları / Hayat bana öğretti ... ?
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 24 Haziran 2018, 12:03:46 »
İNSANlara güvenmemeyi öğretti.
6
Balıkçılık / Türkiye Balık Avlak Yeri Haritaları İndir
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 20 Haziran 2018, 13:20:43 »
ADANA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/1.jpg

ADIYAMAN      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/2.jpg

AFYON      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/3.jpg

AĞRI      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/4.jpg

AMASYA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/5.jpg

ANKARA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/6.jpg

ANTALYA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/7.jpg

ARTVİN      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/8.jpg

AYDIN      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/9.jpg

BALIKESİR      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/10.jpg

BİLECİK      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/11.jpg

BİNGÖL      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/12.jpg

BİTLİS      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/13.jpg

BOLU      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/14.jpg

BURDUR      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/15.jpg

BURSA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/16.jpg

ÇANAKKALE      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/17.jpg

ÇANKIRI      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/18.jpg

ÇORUM      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/19.jpg

DENİZLİ      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/20.jpg

DİYARBAKIR      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/21.jpg

EDİRNE      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/22.jpg

ELAZIĞ      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/23.jpg

ERZİNCAN      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/24.jpg

ERZURUM      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/25.jpg

ESKİŞEHİR      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/26.jpg

GAZİANTEP      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/27.jpg

GİRESUN      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/28.jpg

GÜMÜŞANE      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/29.jpg

HAKKARİ      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/30.jpg

HATAY      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/31.jpg

ISPARTA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/32.jpg

İÇEL      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/33.jpg

İSTANBUL      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/34.jpg

İZMİR      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/35.jpg

KARS      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/36.jpg

KASTAMONU      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/37.jpg

KAYSERİ      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/38.jpg

KIRKLARELİ      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/39.jpg

KIRŞEHİR      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/40.jpg

KOCAELİ      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/41.jpg

KONYA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/42.jpg

KÜTAHYA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/43.jpg

MALATYA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/44.jpg

MANİSA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/45.jpg

K. MARAŞ      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/46.jpg

MARDİN      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/47.jpg

MUĞLA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/48.jpg

MUŞ      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/49.jpg

NEVŞEHİR      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/50.jpg

NİĞDE      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/51.jpg

ORDU      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/52.jpg

RİZE      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/53.jpg

SAKARYA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/54.jpg

SAMSUN      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/55.jpg

SİİRT      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/56.jpg

SİNOP      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/57.jpg

SİVAS      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/58.jpg

TEKİRDAĞ      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/59.jpg

TOKAT      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/60.jpg

TRABZON      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/61.jpg

TUNCELİ      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/62.jpg

ŞANLIURFA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/63.jpg

UŞAK      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/64.jpg

VAN      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/65.jpg

YOZGAT      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/66.jpg

ZONGULDAK      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/67.jpg

AKSARAY      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/68.jpg

BAYBURT      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/69.jpg

KARAMAN      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/70.jpg

KIRIKKALE      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/71.jpg

BATMAN      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/72.jpg

ŞIRNAK      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/73.jpg

BARTIN      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/74.jpg

ARDAHAN      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/75.jpg

IĞDIR      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/76.jpg

YALOVA      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/77.jpg

KARABÜK      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/78.jpg

KİLİS      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/79.jpg

OSMANİYE      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/80.jpg

DÜZCE      https://avlakharitalari.ormansu.gov.tr/AvlakHaritalari/81.jpg
7
Haberler / Biz cezaya razıyız, siz yeter ki şehit olmayın
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 18 Haziran 2018, 09:37:59 »
8
Haberler / Biz cezaya razıyız, siz yeter ki şehit olmayın
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 18 Haziran 2018, 09:37:03 »
Manisa’nın Salihli ilçesinde bir genç, polise destek olmak için aracının camına “Biz cezaya razıyız, siz yeter ki şehit olmayın” yazısını yazdı.Salihli’de müzisyenlik yapan 29 yaşındaki Niyazi Güney, arabasına, Ne kadarda sizi görünce heyecanlansak da, 5 saniyenin içinde teybin sesini kısıp, emniyet kemerini takıp, eksozu ve sisleri kapatsak da razıyız cezaya, yeter ki siz şehit olmayın” yazısını yazarak polise destek oldu.

Otomobiliyle Salihli İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Taşcı’yı ziyaret eden Güney, "Devletimize ve polisimize destek olmak için yazdım. Televizyonlardan şehit polislerimizi gördük. Şehidimizin 14 aylık bebeğini gördüm. Bu benim çok zoruma gitti. Aracımla Salihli’de gezdim. Tek parça çaldık, şehitler ölmez diye. Polislerimizi Allah başımızdan eksik etmesin" dedi.

"Sizlerinde ayağına taş değmesin” diyen İlçe Emniyet Müdürü Taşcı, "Bu ülkenin birlik ve beraberliğini birlikte sağlayacağız. Terör örgütlerine karşı mücadelemiz her zaman devam edecek. Bizim canımızda, kanımızda bu ülkeye feda olsun” dedi.

Emniyet Müdürü Taşcı, Niyazi Güney’e duyarlılığından dolayı teşekkür ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.
9
Serbest Kürsü / Fatura bedelimiz
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 13 Haziran 2018, 15:11:05 »
Nurgül, yoksul bir ailenin çocuğuydu ve okul giderlerini karşılamak için kapı kapı dolaşarak eşyalar satıyordu.

O gün, hiçbir şey satamamıştı ve karnı da çok açtı.
Bundan sonra çalacağı ilk kapıdan yiyecek bir şeyler istemeye karar verdi.
Kapıyı açan sevimli genç bayanı görünce utandı.

Yiyecek bir şeyler yerine:
“Affedersiniz, bir bardak su rica edebilir miyim?” diyebildi yalnızca.

Genç bayan, çocuğun aç olabileceğini düşünerek kocaman bir bardak süt getirdi ona. Çocuk, sütü yavaş yavaş içine sindirerek içtikten sonra :
“Çok teşekkür ederim, borcum ne kadar?” diye sordu genç bayana.

Genç Bayan, “Borcunuz yok” diyerek, yüzünde sıcak bir gülümsemeyle devam etti;
“Annem, gösterdiğimiz şefkat ve nezaket karşılığı olarak asla bir bedel ödenmesini beklemememizi öğretti bize” dedi.

Çocuk :
“O halde çok teşekkürler, yürekten teşekkür ederim size” dedi.
 
Nurgül, evin önünden ayrıldığı zaman kendisini yalnızca bedensel olarak değil, ruhsal olarak da güçlü hissediyordu.

Yıllar sonra genç bayan çok ender rastlanan bir hastalığa yakalanmıştı. Yöredeki doktorlar çaresiz kalınca, hastalığı ile ilgili araştırmalar yapılması için onu büyük kente gönderdiler.

Dr. Nurgül, görüş alışverişi yapması için çağrıldığı hastanın hangi kasabadan geldiğini duyunca heyecanlandı. Artık genç olmasa da yıllar önce kendisine sevgiyle yaklaşan bayanı ilk gördüğü anda tanımıştı ve onun yaşamını kurtarmak için elinden geleni yaptı.

Uzun süren tedaviden sonra bayan sağlığına kavuştu. Dr. Nurgül, denetlemesi için önüne getirilen faturaya şöyle bir baktı ve üstüne bir şeyler yazarak zarfın içine koydu ve hasta bayanın odasına gönderdi.

Kadın elleri titreyerek aldı zarfı eline.
Açmaya korkuyordu …

Hastane faturasını asla ödeyemeyeceğini ve geri kalan yaşamı boyunca bu faturayı ödemek için çalışacağını biliyordu. Sonunda zarfı açtı ve faturaya iliştirilmiş bir not dikkatini çekti.

Kâğıtta şunlar yazılıydı:
“Hastane giderlerinin tamamı bir bardak süt karşılığı ödenmiştir.”


Fatura bedelimiz
10
Serbest Kürsü / Birlik Olmalıyız
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 13 Haziran 2018, 11:44:51 »
Çocuğunu okula yazdıracaksın. Araştırdın sordun soruşturdun. Herkes Nihal öğretmen iyidir dedi. Gittin okula kayıt için, bir de baktın ki Mhp il başkanının eşi. Bildiğin koyu ülkücü. Vazgeçmezsin, okulda chp’li ak partilili öğretmen aramazsın. O bildiğin ülkücü öğretmene emanet edersin çocuğunun geleceğini. Senden benden de iyi sahip çıkar. Kendi çocuğu gibi gözünden bile sakınır.

Ak partili esnafsın, bankada acil işin var… Dükkanda kalfa, çırak yok… Kilit vurmak yerine dükkanı Chp`li yan komşun kasap Mehmet’e emanet edersin; komşu gözkulak olur musun bir saat işim var dersin, o da kendi dükkanı gibi bakar, Ak Parti il merkezini arayıp bu ricada bulunamazsın. Bulunsan da gelip dükkanını bekleyen olmaz.

Chp’lisin gece saat 02:00, 3 yaşındaki bebeğin ateşlenmiş altında araban yok, Ak Partili üst komşunun emekli polis memuru Rıza amcanın zilini çalarsın, pijamalarıyla koşar gelir. Alır oğlunu götürür hastaneye. Gece boyu seninle nöbet tutar başında. Chp il başkanlığını aramazsın. O saatte arasan da bırak geleni, telefona bakan bile olmaz….

O partilisin, bu partilisin, ideolojin, fikrin ne olursa olsun bu yaşına kadar yanında olduğun, sokağa çıktığında selâmlaştığın, hal hatırını soran dostların, arkadaşların, komşuların, akrabaların seninle aynı fikri paylaşmak zorunda değildir. Ve yaşadığın sürece iyi ya da kötü gününde bu insanlar senin yanındadır her zaman…

Düğün dernek edersin misafirlerinin arasında Ak Partili de, Chp’li de, Mhp’li de vardır… Hediye getirirler, altın takarlar; cenazen olur taziyeye gelirler. Yeri gelir tabutunun altına hep birlikte girer, omuz verirler. Arkandan helal ederler haklarını. Düğününe, taziyene Ak Parti Genel Başkanı gelmez, Cumhurbaşkanı gelmez, Chp Genel Başkanı gelmez, Mhp Genel Başkanı ya da başbakan da gelmez…

Selanı bile duymaz onlar. Ama olur da onlar yüzünden kırarsan sevdiklerini bu sefer işte o zaman yalnız hissedersin kendini. Halayın başına girdirecek komşu da bulamazsın, cenazende fatihanı okuyacak dostta…

Siyasi görüş farklılıkları yüzünden tepedekilerin tepişmeleriyle ‘sen komşunla, eşinle, dostunla tepişme… Dünya bir tane ve hepimiz burada yaşıyoruz, ama acı ama tatlı, güçlü ve akıllı olmak zorundayız..

Güçlüyseniz, akıllıysanız bölünmeyin birleşin… Daha sıkı sarılın birbirinize, oyunlara gelmeyin…

Klavye başında birbirinize küfür, tehdit sallayarak siyaset yapmayın… Siyasetinizi sandıkta yapın..

Bizim birbirimize ihtiyacımız var, birlik olmaya ihtiyacımız var.

Siyasi kimliklerimizin, ideolojilerimizin, ırklarımızın, milletlerimizin, dinlerimizin taaaa arkasında olan birisi var. İNSAN olan halimiz. Birbirimize baktığımızda taaa derinlerdeki o kimliği görmeyi başarmalıyız.

“Hep birlikte yaşamak istiyor ama hep birlikte ölmek istemiyorsak birbirimize saygı duymayı öğrenmeliyiz…”


Birlik Olmalıyız
Sayfa: [1] 2 3 ... 10