Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Tebrikler - Sorular - Eleştiriler / Akıllı - Kartlı Su Sayaçları Hakkında
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 23 Mayıs 2018, 22:13:53 »
Şimdi bunları burada anlatmamız bazı kimselerin hoşuna gitmeyebilir.

Varsa su sayaçlarının akıllı kartlı sayaçlar ile değiştirilmesine dair bir genelge, kanun maddesi, buyrun açıklayın.

Su sayacımızın 3516 sayılı "Ölçüler ve Ayar Kanunu"na dayalı Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliğinin 9 uncu maddesine göre (10) yıllık damga süresini doldurmuş olduğundan 2015 yılından itibaren yeni sayaç takılarak değiştirileceği ile alakalı tebligat aldık.


24.07.1994 tarih ve 22000 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Ölçü ce Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliğinin 9 uncu maddesine göre herhangi bir değiştirme söz konusu değildir.
Mevzuat değiştirilmesi ile alakalı değildir, periyodik olarak muayene edilmesi ile alakalıdır. İlgili madde aşağıdadır.

Madde 9 – (Değişik: RG-12/12/2013-28849) (4)  ( Mevzuat Linki )
Ölçü ve ölçü aletlerinden;
a) Hassas kütle ölçüleri, 5 kg'dan yukarı kütle ölçüleri, hububat muayene aletleri, demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları, naklimetre, akaryakıt ölçek ve sayaçları ile likit petrol gazı (LPG) sayaçlarının periyodik muayenelerinin iki yılda bir,

b) Elektrik, su ve gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin on yılda bir, yaptırılması zorunludur.
Ayrıca yine aynı kanun maddesinde damga zamanı önemlidir. “Periyodik muayeneleri sonucunda uygun bulunan ölçü ve ölçü aletleri, Ölçü ve Ölçü Aletleri Damga Yönetmeliğinde belirtildiği şekilde damgalanır. Damganın üzerinde damgalandığı yılın son iki rakamı bulunur. Bu Yönetmelik kapsamındaki ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene süresinin hesaplanmasında damgalandığı yıl esas alınır ve yıl içerisinde hangi tarihte damgalanmış olursa olsun damgalandığı yıl birinci yıl olarak sayılır. Kalan süre, damgalandığı yılı takip eden yıldan itibaren hesaplanır. Periyodik muayene süresinin bittiği yılı takip eden yılın Şubat ayının son gününe kadar periyodik muayene müracaatında bulunulur.”


Konu ile ilgili birkaç internet linki ;

MAZLUM NURLU KARTLI SU SAYACI DAVASINI KAZANDI - www.somagundem.com

Tüketici Hakem Heyeti MASKİ'den para iadesi istedi - www.hurriyet.com.tr

Ön ödemeli / Kartlı Su sayaçlarına itiraz - www.hukuki.net
2
Dini Konular / Her Güne Bir Ayet Bir Hadis
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 23 Mayıs 2018, 21:41:39 »


3
Kulüplerimiz / Recep Tayyip Erdoğan Fan
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 23 Mayıs 2018, 21:37:59 »

Başaramayacaksınız.
Milletimizi Bölemeyeceksiniz.
Bayrağımızı indiremeyeceksiniz.
Vatanımızı parçalayamayacaksınız.
Devletimizi yıkamayacaksınız.
Ezanlarımızı susturamayacaksınız.
Bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz.
Bu halka boyunduruk vuramayacaksınız!!!

Recep Tayyip Erdoğan
Her Karanlık Gecenin Bir Sabahı Vardır

4
Teknoloji - Bilgisayar / WPS açığı ne anlama geliyor? Ne yapmalısınız?
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 14 Mayıs 2018, 08:57:54 »
Kablosuz ağlarda geçtiğimiz ay tespit edilen WPS açığı, son senelerde satılmış olan hemen hemen tüm tüketiciye yönelik router'ları etkiliyordu. Peki WPS tam olarak nedir? WPS destekli bir router'a sahipseniz yapmanız gereken bir şey var mı?

WPS nedir?

"Wi-Fi protected setup" (WPS), tecrübesiz kullanıcıların router ile diğer ürünlerini kablosuz olarak kolayca bağlamalarını sağlayan bir sistemdir.

WPS nasıl işliyor?

WPS destekli router'ların arka tarafında 8 haneli bir kod bulunmaktadır. Kablosuz ağınıza örneğin bir laptop bağladığınızda bu 8 haneli PIN kodunu girmeniz gerekir. Normal şartlarda 8 haneli bir PIN kodunu kırmak, 6.3 yıl sürebilir. Zira kodun 3 kez üst üste yanlış girilmesi, router'ın 60 saniye sizi bekletmesiyle sonuçlanır.

WPS sorunu nasıl ortaya çıktı, ne yapmalısınız?
Sorun nerede baş gösterdi?

WPS güvenliği, 8 haneli güvenlik kodunu 4 haneli 2 gruba ayırmaktadır. 4 hane ise toplamda 10.000 olası kombinasyon anlamına geliyor. Router'lar, ilk 4 rakamı doğru olarak gönderdikten sonra "ilk dört rakamı doğru söylediniz" biçiminde bir mesaj gönderir. Bu ise 8 haneli bir kombinasyonu bulmak yerine, yeni bir 4 haneli kombinasyonu bulmak anlamına geliyor. Dolayısıyla 6.3 yıllık süre sadece 1 güne düşüyor. Bazı durumlarda ise durum daha kötü olabiliyor. Zira router'lardan bazıları, 3 yanlış denemeden sonra 60 saniyelik kilitleme işlevini sunmuyor ve dolayısıyla PIN kodunu çok daha kısa sürede kırmak mümkün oluyor.

Kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Tüm router üreticileri, Wi-Fi Alliance tarafından sertifikalandırılmak için WPS'yi varsayılan olarak açık tutuyor. Ancak router'ınız WPS özelliğine sahip bile olmayabilir. Bunu 2 yolla denetleyebilirsiniz. İlk önce router'ınızın önünde büyük bir WPS düğmesi olup olmadığına bakın. Eğer herhangi bir WPS düğmesi bulamıyorsanız, cihazınızın arka tarafında 8 haneli bir PIN kodunu arayın.

WPS açığından kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Eğer router'ınızda WPS özelliği varsa kendinizi 3 yolla korumanız mümkün:

1. WPS'yi kapatın: Bazı durumlarda WPS'yi kapatsanız bile gerçekten kapanmayabiliyor. Bunun için farklı bir bilgisayarı WPS ile router'ınıza bağlamayı deneyin. Eğer WPA anahtarı yerine WPS PIN'i soruluyorsa, WPS hala etkin demektir. Eğer WPA anahtarını girmeniz isteniyorsa, WPS artık etkin değildir.

2. Firmware'inizi güncelleyin: Firmware'inizi güncelleyerek router'ınızı güvenlik açığının giderildiği bir sürüme yükseltin.

3. Tomato veya DD-WRT gibi alternatif bir firmware kullanın: Bu firmware'ler WPS'yi desteklemediği için WPS saldırılarına karşı herhangi bir açıkları bulunmuyor.
5
Cep Telefonu Programları / Mobil Veriyi Otomatik Kapatıp Açma - Android
« Son İleti Gönderen: נυѕтιcє 11 Mayıs 2018, 14:25:24 »
Mobil Veriyi Otomatik Kapatıp Açma
Tasarruf kelimesi, hayatımızın her anında olduğu gibi akıllı telefonlar için de büyük önem arz ediyor. Mobil verinizi ve pilinizi tasarruflu bir şekilde kullanmanız gerektiğinden sürekli olarak bahsediyoruz. Şimdi bahsedeceğimiz uygulama işte tam da bunu destekleyen türden. Kullanmayacağınız zamanlarda hem mobil veriyi otomatik kapatıp açma yaparak internet paketinizi koruyor, hem de pilinizin azalmasını engelliyor. Mesela uyuduğunuz saatte mobil verinin tamamen devre dışı kalmasını sağlayabilir, sabah otomatik olarak açılış saatini belirleyebilirsiniz. Android için geliştirilen Mobile Data Manager bu iş için biçilmiş kaftan. Son derece basit ve pratik. Mobil veriyi otomatik kapatıp açma yapan bu uygulamayı indirmek için şu bağlantıya tıklamanız yeterli.Mobil veriyi otomatik kapatıp açma yapmayı sağlayan Mobile Data Manager’in tüm özellikleri tek bir ekrandan yönetiliyor. Karşımıza gelen ilk seçenek olan Mobile data ile mobil internetimizi açıp kapatabiliyoruz. Asıl mobil veriyi otomatik kapatıp açma yapan kısım ise Set schedule olarak adlandırılıyor. Seçeneğe tıkladığınızda alt taraftaki Turn ON time ve Turn OFF time aktif hale geliyor. Turn ON time mobil verinin aktifleştirilme zamanını, Turn OFF time da kapatılma zamanını tanımlamanızı sağlıyor. Aslında ön tanımlı ayarlar bile birçok çalışan kişi için yeterli görünüyor.Mobil veriyi otomatik kapatıp açma saatlerini elbette isteğiniz doğrultusunda belirleyebilmeniz mümkün. Bunun için Turn ON time ve Turn OFF time seçeneklerine tıklamanız yeterli. Böylece Android işletim sistemli akıllı telefonlarınızda hem internet paketi, hem de pil kullanımı tasarrufu yapabilirsiniz.


6
Forum Hakkında / Forumu nasıl kullanacağız?
« Son İleti Gönderen: Kral 10 Mayıs 2018, 09:16:41 »
Bu konuda adminimiz נυѕтιcє en kısa zamanda konular açıp bilgilendirme yapacaktır.
7
Forum Hakkında / Forumu nasıl kullanacağız?
« Son İleti Gönderen: havalı 09 Mayıs 2018, 14:42:54 »
Forumu nasıl kullanacağız?

Bu konuda yardımınızı bekliyorum.
8
Forum Oyunları / Son Harften Bayan İsmi
« Son İleti Gönderen: simerenya 08 Mayıs 2018, 20:11:36 »
Eylem
9
Forum Oyunları / Son Harften Bayan İsmi
« Son İleti Gönderen: su misali 08 Mayıs 2018, 20:11:23 »
Rukiye
10
Dini Resimler / Men lâ yerham vela yurham - Merhamet etmeyene merhamet edilmez
« Son İleti Gönderen: yolcu 24 Nisan 2018, 15:10:53 »
"Men lâ yerham vela yurham." "Merhamet etmeyene merhamet edilmez."Sayfa: [1] 2 3 ... 10